| Unit Count | 1.0 Count |
|---|---|
| Size | 3-step, 600lbs Max Load |
| Color | Black |
| Material Type | Alloy Steel |
| Material | Alloy Steel, Steel |
| Item Depth | 2.7 Inches |
| Required Assembly | Yes |
| Brand | Unbranded |
| Type | Step Ladder |
| Unit Type | lb |
| Load Capacity | 600 lbs |
| Number of Steps | 3 |
| Item Height | Folding Step Ladder |
| Style Name | Industrial |
| Style | Industrial |
| Features | Foldable, Portable, Non-Slip Pedals, Safety Design, Handrail |
| Item Dimensions | 18.1 X 4.99 X 44.5 Inches |
| Item Type Name | Tz |
| Unit Quantity | 1.0 count |
| Item Weight | 14.8 lbs |
Check the listing for details. Non-Slip 3-Step Stool, 600lbs Capacity. Color: Black, Condition: New. Listed at 111.59 USD. Industry-Leading 600lbs Load Capacity: Designed to hold an impressive 600lbs, crafted with high-grade steel for superior stability and security. ~ 600lbs Capacity ~. Non-Slip 3-Step Stool. Donβt settle for less; experience the blend of safety, convenience, and quality.