| Brand | Unbranded |
|---|---|
| Capacity | 1 lb |
| Care Instructions | Hand Wash Only |
| Color | Black |
| Features | Non-Stick, Oven Safe |
| Heat Resistance | 428°F |
| Item Depth | 3 in |
| Item Length | 9 in |
| Item Weight | 1-2 lbs |
| Item Width | 5 in |
| Material | Carbon Steel |
| Number of Items in Set | Two-Piece |
| Set Includes | Loaf Pan |
| Shape | Rectangle |
| Surface Coating | Non-Stick |
| Type | Loaf Pan |
| Type of Oven | Electric |
| Unit Type | lb |
Check the listing for details. Non-Stick Carbon Steel Bread Pan W/ Lid Rectangular Pullman Ideal Baking New. Color: Black, Condition: New. Listed at 31.01 USD. Multiple Use for 1 Loaf Pan --- Whether you want to make square bread or toast bread, loaf pan with cover can handle it easily. The kind design can help get two uses of 1 pullman bread pan, which makes beautiful regular loaf bread and slices of sandwich bread.