| Appliance Capabilities | Whip, Beat, Blend, Grind, Shred, Vegetables |
|---|---|
| Power Source | Manual |
| Controls Type | Knob |
| Color | Grey |
| Item Diameter | 6.3 in |
| Upc | 782855085417 |
| Material | Metal |
| Product Dimensions | 0.9"d X 6.3"w X 6.1"h |
| Appliance Uses | Dough, Bake, Whipped Cream, Juice, Smoothie, Vegetable |
| Item Depth | 0.9 in |
| Number of Speeds | 1 |
| Brand | Unbranded |
| Type | Mixer Accessory |
| Capacity | 4.5 L |
| Model | KitchenAid Flex Edge Beater |
| Features | Dishwasher Safe, Heavy Duty, Multipurpose, Easy Clean, High Durability |
| Unit Quantity | 1 |
| Is Dishwasher Safe | No |
| Components Included | Beater |
| Number of Items | 1 |
| Finish | Non-Stick |
| Item Weight | 0.39 lbs |
| Special Feature | Heavy Duty, Tilt Head |
| Number of Settings/Programs | 1 |
Check the listing for details. Non-Stick Flex Edge Beater Attachment for KitchenAid 4.5-5 Quart Mixers. Color: Grey, Condition: New. Listed at 32.25 USD. Crafted from robust materials and designed for high-performance, this beater not only provides a superior mixing experience but also promises easy cleanup. Enjoy the pleasure of cooking where every mix is perfect, fluffy, and rich in flavor.