| Item Dimensions D X W X H | 12.5"d X 12.5"w X 0.25"h |
|---|---|
| Material Features | Food Safe, Non Stick, Washable |
| Shape | Round |
| Unit Count | 4.0 Count |
| Number of Trays | 4 |
| Color | Green |
| Item Diameter | 12.5 in |
| Upc | 817484021113 |
| Material | Silicone |
| Item Depth | 0.25 in |
| Product Dimensions | 12.5"d X 12.5"w X 0.25"h |
| Brand | Unbranded |
| Is The Item Dishwasher Safe? | Yes |
| Type | Dehydrator Sheets |
| Unit Type | Unit |
| Model | Dehydrator Sheets |
| Temperature Range | 33 To 400 Degrees Fahrenheit |
| Features | Non-Stick, Non-Toxic, Dishwasher Safe, Reusable, Flexible, 100% Food Grade Silicone, Holds Liquid Batter, Easy to Clean |
| Item Shape | Round |
| Unit Quantity | 4 |
| Item Weight | 1 lb |
Check the listing for details. Non-Toxic 4 Pack Silicone Dehydrator Sheets - Ideal for Fruit Leather, Jerky. Color: Green, Condition: New. Listed at 39.58 USD. Compatibility: Fits all models of Nesco dehydrators. Be aware that trays on the top of the dehydrator may dry at a different rate than the lower levels. Regularly check on the progress to ensure optimal results.