| Stove Type Compatibility | Induction, Gas, Electric, Glass-top, Ceramic |
|---|---|
| Number of Items in Set | 26-Piece |
| With Lid | Yes |
| Shape | Round |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Size | 26pcs |
| Material Type | Ceramic |
| Is The Item Dishwasher Safe? | No |
| Unit Type | kg |
| Is Cookware Induction Compatible | Yes |
| Features | Non-Stick, Easy Clean, Oven-Safe, Detachable Handles, Silicone Lids, Freezer-Friendly Sealing Lids |
| Unit Quantity | 1.0 count |
| Type of Oven | Electric, Gas, Induction, Oven |
| Color | Cream White |
| Item Diameter | 10 in |
| Material | Ceramic, Silicone |
| Set Includes | Grill Pan, 10 inch Grill Pan, 8 inch Frying Pan, Saute Pan, Glass Lid, Saucepan, 7 inch Saucepan, 2 Detachable Handles, 5 Protectors, 7 inch Sealing Lid, 8 inch Sealing Lid, Silicone Slotted Turner, Silicone Ladle, Silicone Locking Tong |
| Item Depth | 9 in |
| Closure Material | Silicone |
| Brand | Unbranded |
| Type | Pots and Pans Set |
| Heat Resistance | 550°F |
| Number Of Pieces | 26 |
| Is Oven Safe | Yes |
| Other Special Features Of The Product | Non Stick, Non Toxic |
| Surface Coating | Non-Stick |
| Item Weight | 5.62 kg |
| Handle Material | Silicone |
| Utensil Compatibility | Silicone, Wooden |
Check the listing for details. Non-Toxic Ceramic Cookware Set (26-Pieces): Perfect for RV & Home Use. Color: Cream White, Condition: New. Listed at 127.99 USD. Space-Saving Design: Revolutionize your kitchen organization! Non-Toxic Ceramic Cookware Set (26-Pieces). Transform your cooking experience with the perfect blend of safety, style, and functionality.