| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Does not apply |
| MPN | Does not apply |
| Color/Finish | White |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Product Height (in) | 12.25 in |
| Features | No Additional Features |
| Garden Pest Location | Not for Garden Use |
| Product Depth (in) | 0.25 in |
| Pest Control Type | Lawn Insect Control |
| Pack Size | 1 |
| Pest Common Name | Ant,Cricket,Spider |
| Trap Type | Kill |
| Location | Home |
| Product Type | Glue |
| Product Width (in) | 4.25 in |
| Safe for Pets | Yes |
| Type | Does not apply |
Check the listing for details. Non-Toxic Spider and Insect Trap (4-Count). Condition: New. Listed at 5.18 USD. Safe for use around children and pets when used as directed4 safe, non-toxic, pesticide-free trapsTraps spiders, scorpions, ants, cockroaches and crickets Protect yourself from an array of creepy crawlers, including harmful black widows, hobo spiders and brown recluses with Terro's non-toxic spider and insect traps. Each package includes four ready-to-use glue traps. The spider traps can be folded to prevent children and pets from coming in contact with the non-toxic sticky surface, or they may be used unfolded to lie flat. Terro Spider and Insect Traps are an excellent way to capture and kill a large number of spiders and other crawling insects. Pesticide free and easy-to-use, spiders, scorpions, ants, cockroaches, crickets and other crawling insects are captured by the trap's sticky surface. For best results, replace the spider traps every three months or when the trap becomes full of spiders and insects.Traps and kills spiders, scorpions, ants, cockroaches, crickets and other unwanted insectsPesticide freeConvenient, easy-to-usePackage includes four ready-to-use glue trapsThis product is applicable for the following pest types: Spiders, Ants, Crickets