| Color | Pink with stand-on lid |
|---|---|
| Stove Type Compatibility | Electric, Gas, Induction |
| Number of Items in Set | Eighteen-Piece |
| Shape | Round |
| Item Diameter | 8 in |
| Material | Aluminum |
| Set Includes | Frying Pan, Saucepan, Sauté Pan, Stand-On Lid, Detachable Handle, Silicone Spatula, Soup Spoon, Pot Protector, Silicone Pad |
| Item Length | 8 in |
| Brand | Unbranded |
| Type | Frying Pan & Saucepan Set |
| Unit Type | Unit |
| Features | Dishwasher Safe, Easy to Clean, Non-Stick |
| Surface Coating | Non-Stick |
| Item Width | 8 in |
Check the listing for details. Nonstick Cookware Set Removable Handle Induction Compatible 18 Piece Set New. Color: Pink with stand-on lid, Condition: New. Listed at 77.99 USD. Nonstick Cookware Set 15 Pieces Kitchen Pots Pans Utensils Heat Distribution New. 71 Piece Cookware Dinnerware Set Kitchen Essentials Nonstick Utensils Storage US. 4pc Nonstick Ceramic Aluminum Fry Pan Set W/ Turner Spoon Cooking Kitchen Tools.