| Brand | Unbranded |
|---|---|
| Capacity | 1 lb |
| Care Instructions | Hand Wash Only |
| Color | Gold |
| Features | Heat Resistant, Non-Stick, Oven Safe |
| Heat Resistance | 420°F |
| Item Depth | 4.5 in |
| Item Length | 8.45 in |
| Item Weight | Less than 2 lbs |
| Item Width | 4.72 in |
| Material | Carbon Steel |
| Shape | Rectangle |
| Type | Loaf Pan |
Check the listing for details. Nonstick Pullman Loaf Pan Heavy Duty Carbon Steel Oven Safe Baking Tool Bread US. Color: Gold, Condition: New. Listed at 14.30 USD. Internal baking surface: 7. Unleash your culinary creativity with endless baking possibilities. EASY CARE & MAINTENANCE: Before first use, brush a thin layer of butter inside the pan and bake for 5 minutes to enhance non-stick performance and extend its lifespan.