| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Color | Gold |
| Set Includes | Baking Mold |
| Material | Aluminum |
| Item Length | 9 in |
| Item Depth | 3 in |
| Brand | Nordic Ware |
| Type | Loaf Pan |
| Capacity | 1 L |
| Features | Non-Stick |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Surface Coating | Non-Stick |
| Item Width | 5 in |
Check the listing for details. Nordic Ware Coated Lemon Bread Pan. Color: Gold, Condition: Used. Listed at 22.99 USD. This Nordic Ware Coated Lemon Bread Pan is perfect for all your baking needs. Constructed with durable aluminum material, this loaf pan features a non-stick surface coating that ensures easy release of your baked goods. Measuring 9 inches in length, 5 inches in width, and 3 inches in depth, this rectangular shaped pan has a capacity of 1 liter. The pan comes in a beautiful gold color that adds a touch of elegance to your kitchen. The set includes both a baking mold and a loaf pan, making it a versatile option for your baking needs. It is oven safe and has features like non-stick surface coating that make it easy to clean. Make your next baking experience a delight with this Nordic Ware Coated Lemon Bread Pan. There are a few blemishes in the non-stick coating but the inside only has a couple little ones. This should not affect the baking Smoke free home Dog friendly home