| Shape | Rectangle |
|---|---|
| Color | Gold |
| Material | Aluminum |
| Set Includes | Loaf Pan |
| MPN | Gingerbread Loaf |
| Item Length | 11 in |
| Item Depth | 3 in |
| Brand | Nordic Ware |
| Type | Loaf Pan |
| Care Instructions | Hand Wash Only |
| Capacity | 6 Cups/1 lb. |
| Model | Gingerbread Loaf |
| Unit Quantity | 1 |
| Surface Coating | Non-Stick |
| Item Weight | 1-2 lbs |
| Item Width | 6 in |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. Nordic Ware Gingerbread Loaf (l LB/6 Cups). Color: Gold, Condition: Used, Made in United States. Listed at 13.30 USD. This non-stick loaf pan is perfect for baking gingerbread or other breads with ease. Hand wash only to maintain its quality. I was/am more of a collector.