| Cleaning Instructions | Hand Wash Only |
|---|---|
| Color Family | Silver |
| Color/Finish | Silver |
| Features | No Additional Features |
| Included | No Additional Items Included |
| Kitchen Product Type | Bundt Pans |
| Material | Aluminum |
| Number of Pieces | 1 |
| Package Type | Individual |
| Pan Shape | Circle |
| Pan Type | Bundt |
| Product Height (in) | 3.5 in |
| Product Length (in) | 9.5 in |
| Product Width (in) | 9.5 in |
| Set Includes | one Bundt Pan |
| Type | Bundt Pans |
| Shape | Circle |
| Color | Silver |
| Surface Coating | PFOA and PTFE-free nonstick coating |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Width | 9.5 in |
| Item Height | 3.5 in |
| Item Length | 9.5 in |
| Capacity | 10-cup |
| Item Diameter | 9.5 in. |
| UPC | 313051395330 |
Check the listing for details. Nordic Ware Let It Snow Bundt® Pan. Color: Silver, Condition: New. Listed at 34.13 USD. The pan also features a non-stick coating for easy release and quick cleaning. Cast aluminum provides superior baking performance. Pfoa and ptfe -free nonstick coating for easy food release and cleanup.