| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Number of Items in Set | 1 |
| Shape | Snowflake |
| Color | Black |
| Material | Aluminum |
| Set Includes | Cake Pan |
| Item Length | 13.5" |
| Item Depth | 2.25" |
| Modified Item | No |
| Vintage | No |
| Brand | Nordic Ware |
| Type | Cake Pan |
| Capacity | 10 cups |
| Item Height | 2.5" |
| Theme | snowflake |
| Item Width | 9" |
Check the listing for details. Nordic Ware Non Stick Snowflake Pound Cake Baking Pan 9” X 11”. Color: Black, Condition: Used, Made in United States. Listed at 29.99 USD. Nordic Ware Snowflake Cake Pan 9” X 11”. Gently used.