| Number of Items in Set | One |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Color | Bronze |
| Type of Oven | Electric, Gas |
| Material | Aluminum |
| Set Includes | Loaf Pan |
| Item Length | 11 in |
| Item Depth | 3 in |
| Brand | Nordic Ware |
| Type | Loaf Pan |
| Heat Resistance | 450°F |
| Care Instructions | Hand Wash Only |
| Capacity | 6 Cups |
| Model | Nordic Ware Pumpkin Loaf |
| Features | Non-Stick, Oven Safe |
| Surface Coating | Non-Stick |
| Country of Origin | United States |
| Item Width | 6 in |
Check the listing for details. Nordic Ware Pumpkin Loaf Baking Pan. Color: Bronze, Condition: Used, Made in United States. Listed at 14.95 USD. In excellent condition, see photos.