| Shape | Rectangle |
|---|---|
| Color | Gold |
| Material | Aluminum |
| Item Length | 11 in |
| Item Depth | 3 in |
| Brand | Nordic Ware |
| Type | Loaf Pan |
| Care Instructions | Hand Wash Only |
| Capacity | 1 lb |
| Model | Pumpkin Loaf |
| Unit Quantity | 1 |
| Surface Coating | Non-Stick |
| Item Width | 6 in |
| Country of Origin | United States |
| Item Weight | 1-2 lbs |
Check the listing for details. Nordic Ware Pumpkin Loaf (l lb). Color: Gold, Condition: Used, Made in United States. Listed at 10.99 USD. The Nordic Ware Pumpkin Loaf pan is a gold-colored aluminum loaf pan with a non-stick surface coating. I was/am more of a collector.