| Number of Items in Set | 2 |
|---|---|
| Pattern | Floral |
| Antique | No |
| Shape | Round |
| Color | White |
| Item Diameter | 2" |
| Material | Bone China, Porcelain |
| Brand | Noritake |
| Type | Salt & Pepper Shakers |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 3 1/4" |
| Features | Decorative |
| Backstamp | Printed |
| Production Technique | Pottery |
| Finish | Glossy |
| Handmade | No |
| Item Width | 1 7/8" |
| Product Line | Melrose |
Check the listing for details. Noritake China Melrose Salt & Pepper Shaker Set. Color: White, Condition: Used. Listed at 33.00 USD. There are 7 holes in each shaker so it's obviously two salt shakers instead of one being a pepper that should have 3 holes.