| Number of Items in Set | Four-Piece |
|---|---|
| Antique | No |
| Shape | Square |
| Occasion | All Occasions |
| Number of Place Settings | 4 |
| MPN | 5107-04P |
| Year Manufactured | 2010 |
| Item Length | Dinner Plate 10 7/8" Salad Plate 8 1/2" |
| Vintage | No |
| Care Instructions | Machine Washable up to 100°F |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Manufacturer Warranty | None |
| Item Height | Dinner Plate 1 1/2" Salad Plate 1 3/8" Bowl 2 1/4" mug 4" |
| Style | Modern |
| Features | Dishwasher Safe, Microwave Safe |
| Production Style | Art Pottery |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Color | Gray Matte, White Glossy |
| Item Diameter | Bowl 7" Mug 3 5/8" apx. |
| Material | Stoneware |
| Set Includes | Dinner Plate, Salad Plate, Bowl, Coffee, Tea Mug |
| Item Depth | Bowl 2" mug 3 7/8" |
| Brand | Noritake |
| Type | Dinner Set |
| Era | 21st Century (2000-now) |
| Theme | Squear Dinner, Salad Plate, Round Bowl, Squear Dinner, Salad Plate, Round Bowl & Mug |
| Time Period Manufactured | 2010-2019 |
| Country/Region of Manufacture | Indonesia |
| Backstamp | Impressed |
| Production Technique | Pottery |
| Item Weight | 5lb .63oz |
| Product Line | Colourwave |
Check the listing for details. NORITAKE STONEWARE 5107 COLOR WARE SLATE 4- PIECE SQUARE PLACE SETTING INDONESIA. Color: Gray Matte, White Glossy, Condition: Used. Listed at 52.00 USD. The Noritake Stoneware 5107 Color Ware Slate 4-Piece Square Place Setting is a modern and stylish dinner set perfect for all occasions. This art pottery production style set is dishwasher and microwave safe, making it easy to use and clean.