| Country of Origin | Mexico |
|---|---|
| Blade Material | Carbide |
| Blade Diameter | 7 in |
| Color | Black |
| Item Diameter | 7 in |
| Item Length | 7 in |
| California Prop 65 Warning | none |
| Material Cut | Masonry/Block |
| Brand | Norton |
| Number of Teeth | Abrasive |
| Type | Diamond Saw Blade |
| Manufacturer Warranty | none |
| Item Height | 1/8 in |
| Model | 89055 |
| Package Quantity | 1 |
| Item Width | 7 in |
| Item Weight | 7 oz |
| Teeth per Inch | o |
Check the listing for details. Norton 7-inch Masonry Cutting Wheel Blade 89055. Color: Black, Condition: New, Made in Mexico. Listed at 10.00 USD. Receive only what is pictured/listed.