| Modified Item | No |
|---|---|
| Country/Region of Manufacture | Mexico |
| Wheel Diameter | 3 in |
| Custom Bundle | Yes |
| Model | Vortex |
| Non-Domestic Product | No |
| Grit (ANSI) | Medium |
| Max Speed | 18,100 RPM |
| MPN | 662544-32925 |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Arbor Hole Size | 1/4" |
| Brand | Norton |
| Wheel Thickness | 1/2 in |
| Bundle Description | 2 Quantity of 662544-32925 wheels. |
| UPC | 30662544329255 |
Check the listing for details. Norton Vortex Unified Wheels 5am 3" x 1/2" x 1/4" 32925 2 Quantity, Volume Disc. Condition: New – Open box. Listed at 17.99 USD. Norton Vortex Unified 5am Wheels 3" x 1/2" x 1/4" 662544-32925. 2 Quantity of 662544-32925. The second pic is the box quantity. The box will not be included. Aluminum Oxide that is blue in color usually indicates the presence of a grinding aid/lubricant.