| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Antique | Yes |
| Type | Trunk |
| Item Height | 24.5 in |
| Item Length | 24 in |
| Item Width | 44.5 in |
Check the listing for details. Norwegian Antique 1850s Painted Blue Immigrant Trunk #51748. Condition: Used. Listed at 1300.00 USD. Item # 51748 A fantastically painted immigrant trunk was used to bring one's possessions with them across the sea.Antique 1850s Norwegian trunk or chestSponge painted with initials "E. C. F. D."Solid pine original patinated wrought iron hardwareOld varnish has been cleaned and preserved with a coat of clear finishMars, losses & shrinkage separations from age - see photosHand cut dovetail joints at cornersInterior storage compartment for valuablesNo keys & latch has been disabledSize is 44.5" wide, 24" deep and 24.5" tall.Please view 21 photos at full screen size for best detail. Related items in photos are sold separately.Important Shipping information: We offer significant discounts for shipping multiple pieces out of state. Posted ship rate based on GROUND FLOOR delivery from a trusted blanket wrap service provider. Most deliveries occur within 30 business days of payment, some slightly longer, some shorter. IMPORTANT: AZ, CA, CO, ID, MI, MT, NE, ND, NM, NV, OR, SD, UT, WA, WY and New York City are serviced by a courier van with ONE DRIVER, adequate physical help from the homeowner to unload is required. *Deliveries that require stairs or elevators take more time and can usually be completed with advance notice and a surcharge. *Items requiring a ferry or remote area (Mountain homes, Islands, Keys, etc.) may be excluded from posted rates. *Delivery to properties with COI requirements or limited hours for service may be excluded from posted rates or additional charges may apply. Contact us for more information.Discount rates available to many areas in WI, IL, MN as well as FREE Store Pick Up in Kaukauna, WI. Contact us for more information. Store Information Payment methods The Harp Gallery 2101 Progress Way Kaukauna, WI 54130 Shipping & Handling Buyer pays shipping. Contact us to request independent shipping quotes on Freight Items. Also visit our eBay store for shipping info. Sales tax 5.5% sales tax applicable for WI buyers and customer pickup in Kaukauna, WI. Customer Service & Return Policy We are only happy with satisfied customers! Please reach out to us with any concerns or questions. Return policy: 15% restocking fee/buyer pays return shipping.