| Compatible Brand | Huret, Simplex, Shimano, Campagnolo, Suntour |
|---|---|
| Position | Front, Rear |
| Color | White |
| Item Diameter | 1.8 mm |
| Compatible Model | Universal |
| Set Includes | Cables |
| Material | Galvanized Steel, PVC coated steel |
| Item Length | 1400 mm |
| Brand | Aztec |
| Model | Brake Cable |
| Compatible Bike Type | Universal, BMX Bike, Chopper, Cruiser, Dirt Jumper, Downhill Bike, Electric Bike, Fat Bike, Hardtail Bike, Hybrid Bike, Mountain Bike, Racing Bike, Single Speed/Fixie, Tandem Tricycle, Touring Bike, Trekking Bike |
| Cable Diameter | 1.8mm |
| Number of Items | 2 |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Part Type | Derailleur Inner Cable |
Check the listing for details. ~ NOS Pair (2) AZTEC Coated Gear Wires / Shift Cables 2 sided White 1400mm ~. Color: White, Condition: New other (see details), Made in United Kingdom. Listed at 12.74 USD. They are dual sided for either Huret/Simplex or Shimano style shift levers. Length is 1400mm.