| Country of Origin | Unknown |
|---|---|
| Size | Full-Size |
| Custom Bundle | No |
| Linear Field of View | Binoculars Carrying Case |
| Color | Brown |
| Objective Lens Diameter | 42 mm |
| Maximum Magnification | 10x |
| MPN | P400 |
| Item Length | 6.75" |
| Brand | Vortex |
| Type | Binoculars Case |
| Unit Type | Unit |
| Item Height | 6.25" |
| Model | P400 |
| Features | Lightweight, Waterproof, Weather Resistant |
| Unit Quantity | 1 |
| Application | Hunting |
| Item Width | 3.75" |
| Item Weight | 8 oz |
Check the listing for details. NOS Vortex Optics Glasspak Binocular Case Harness Case Backpack & Hat Bundle. Color: Brown, Condition: New other (see details), Made in Unknown. Listed at 28.00 USD. This is a great case came with binoculars and was never used. I believe they were 10 x 402s but it should fit many different sizes. Hat is also new. Also would make a great camera case.