| Configuration | Single |
|---|---|
| MPN | MRV366 |
| Standard | RoHS Compliant |
| Item Length | 125mm |
| Module Interface | HUB75 / HUB75E |
| Suitable For | LED video walls, commercial LED displays, control rooms |
| Unit Type | Unit |
| Item Height | 9mm |
| Number of Pins | 2 |
| Backup Features | Loop backup, Dual program backup, Firmware backup |
| Number of LEDs | 1 |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Width | 92mm |
| Binding | Personal Computers |
| Mounting Style | Panel Mount |
| Operating Temperature | -20°C to +75°C |
| Nominal Voltage | 3.3V |
| Latency | Ultra low latency |
| Brand | Novastar |
| Power Dissipation | 3W |
| Series | MRV3 Series |
| Pixel Capacity | Up to 512 × 256 pixels |
| Type | Receiving Card |
| NumberOfItems | 1 |
| Grayscale Support | 12-bit / 18-bit+ grayscale |
| Country of Origin | China |
| Forward Voltage | 3.3V |
Check the listing for details. NovaStar MRV366 LED Receiving Card for Display Panel Screen Controller System. Condition: Used, Made in China. Listed at 45.00 USD. Works fine, not needed anymore