| Software Compatibility | NovaStar VMP software |
|---|---|
| Modular Design | Cascadable for multi-unit large LED walls |
| Configuration | Single |
| Nominal Voltage | 100–240 V AC |
| MPN | MX30 |
| Standard | RoHS Compliant |
| Item Length | 48 cm |
| Calibration | Full Grayscale Calibration |
| Suitable For | General LED |
| Maximum Pixel Capacity | 6.5 Million Pixels |
| Brand | Novastar |
| Series | NovaStar MX30 |
| Power Dissipation | 30 W |
| Type | LED Video processor |
| Output Interfaces | Dual 10G Fiber Outputs, Ethernet |
| Unit Type | Unit |
| Supported Video Formats | HDR, 8-bit / 10-bit Video Input |
| Item Height | 9 cm |
| Video Wall Control | Scaling support, Genlock synchronization |
| Input Interfaces | HDMI, DVI |
| Unit Quantity | 1 |
| Country of Origin | China |
| Item Width | 34 cm |
Check the listing for details. NovaStar MX30 4K All-in-One LED Display Controller Video Wall Processor. Condition: New, Made in China. Listed at 1800.00 USD. The NovaStar MX30 4K All-in-One LED Display Controller is a versatile video wall processor designed for large LED walls. With a modular design that allows for cascading multiple units, this controller offers full grayscale calibration and supports HDR and 8-bit / 10-bit video input. Featuring dual 10G Fiber outputs and Ethernet connectivity, it provides scaling support and Genlock synchronization for precise video wall control. The unit, with a power dissipation of 30W and measuring 48cm x 34cm x 9cm, is suitable for general LED displays and is RoHS compliant for environmentally friendly operation.