| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Country of Manufacture | United States |
| Material | Engineered Wood |
| Brand | National Public Seating |
| Model | CTG13636RBPBTMGY |
| MPN | CTG13636RBPBTMGY |
| Color | Gray |
| Type | Pub Tables |
| Style | Contemporary |
| Item Height | 42" |
| Item Width | 36" |
| Item Length | 36" |
| Category | Pub Tables |
Check the listing for details. NPS Cafe Table 36" Round Round Base 42"H Particleboard Grey Frame Grey Top. Color: Gray, Condition: New. Listed at 507.99 USD. Need a cozy space to take a break or socialize? Experience the new Café Tables from National Public Seating. 1 1/4” High Pressure Laminate tops with T-Molding are available in standard and custom colors. Trendy legs available in X-base, T-base or Round Base are made with 16 gauge 3” steel making them perfect for your toughest environments. Legs come with ½” thick non-marring polypropylene mushroom leveling glides to prevent floor scratching. Café Tables are available in round, square, rectangle, racetrack and curve in a variety of sizes. NPS Café Tables are a must have for all cafeterias and breakrooms.Features : Pole connects to base with 1 heavy-duty bolt with thread lockerTextured Grey Powder Coated FrameTops: 1-1/4” PB with T-Molding and a High Pressure Laminate16 gauge 3” thick pole8 gauge steel base12 gauge support plate is fully welded to base for extreme stability300 lb Weight Capacity10 Year WarrantySpecifications : Frame Material : SteelWeight Capacity : 300 lbsMaterial : Particleboard,LaminateAssembly Required : Yes