| Trim Material | Polyester |
|---|---|
| Number of Dividers | 3 |
| Closure | Zip |
| Size | Medium |
| Item Length | 14 in |
| Accents | embroidered logo |
| Vintage | No |
| Department | Unisex Adults |
| Care Instructions | Spot Clean with Mild Soap & Air Dry |
| Capacity | Approx. 15–20L |
| Item Height | 17 in |
| Frame Material | soft shell |
| Features | Adjustable Straps, multiple components, front zipper pocket, MOLLE (Modular Lightweight Load-carrying Equipment), lightweight, side mesh pockets |
| Season | Summer |
| Sport/Activity | Hunting |
| Item Width | 4.5 in |
| Position | backpack |
| Signed | No |
| Color | Beige |
| Material | Canvas, Nylon |
| Item Depth | 4.5 in |
| Number of Pockets | 5 |
| Brand | Eagle |
| Type | Tactical Backpack |
| Model | NRA-ILA Tactical Backpack |
| Strap Length | standard |
| Handle/Strap Material | Nylon |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 13.5 oz |
| Product Line | NRA ILA |
Check the listing for details. NRA-ILA Embroidered Eagle Logo Backpack Tactical Bug Out Bag Beige. Color: Beige, Condition: Pre-owned, Made in China. Listed at 15.25 USD. Style: Tactical Bug Out Range Bag. Ideal for range bag bug out kit hunting camping or travel gear. Durable tan canvas style material with embroidered eagle logo.