| Item model number | 3216550894 |
|---|---|
| Maximum Range | 1.5 Miles |
| Power Source | Battery Powered |
| Mounting Type | Tabletop Mount |
| Noise Level | 105 Decibels |
| Color | Multicolored |
| Product Dimensions | 6 x 5 x 5 inches |
| Control Method | Touch |
| Item Weight | 1.79 pounds |
| Batteries | 1 12V batteries required. |
| Voltage | 12 Volts |
| Number of Batteries | 1 12V batteries required. |
| Size | One Size |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Battery Description | 12V |
| UPC | 313113434489 |
Check the listing for details. Nrs Standard Cattle Siren. Color: Multicolored, Condition: New. Listed at 82.54 USD. The siren's sound will travel 1 to 1.5 miles away. Warranty: 6 month warranty.