| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| FDA 510(k)number | K181691 |
| Classification Product Code | EFB |
| Chuck Type: | Autochuck |
| Power Source | Pneumatic/Air |
| Hose Compatibility | 2/4H |
| Compatible Burs: | Fit RA/CA 2.35mm Burs |
| 510(K) Number For Scaler | K163414 |
| Compatible Motors | - For any lab or E-type motors |
| Custom Bundle | No |
| UPC | Does not apply |
| MPN | Does Not Apply |
| Subsequent Product Code for dental handpiece | EGS |
| SHIPPING | US STOCK 24H SHIPPED |
| 510(K) Number For Dental Handpiece | K181691 |
| Handpiece Type | Low Speed |
| Regulation Number for dental handpiece | 872.4200 |
| Low Speed | 22,000-27,000 rpm |
| The shank of the instrument | CA 2.35 mm |
| Attention | Only 1pc, Picture is just for showing all sides! |
| Head type | Push Button |
| Packing List | Contra Angle handpiece,English manual |
| Modified Item | No |
| Intended Use/Discipline | Dental Laboratory |
| Brand | Yabangbang |
| EAN | Non applicable |
| Classification Product Code for dental handpiece | EFB |
| If you need 1.6mm type, pls go to | 390806338713 |
| 510(K) Number For Curing Light | K192233 |
| Subsequent Product Code | EGS |
| Handpiece Angle | Contra Angle |
| Model | YAD |
| Chuck Type | Autochuck |
| Autoclavable | 135°C |
| Country/Region of Manufacture | China |
Check the listing for details. NSK Style Dental Slow Low Speed Contra Angle Handpiece Push Button Attach E-Type. Condition: New. Listed at 14.90 USD.