| Color | Silver latch conta angle |
|---|---|
| FDA 510(k)number | K181691 |
| Model | EP |
| Modified Item | No |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Custom Bundle | No |
| Chuck Type | Manual Chuck |
| Power Source | Pneumatic/Air |
| Fit | CA/RA 2.35mm Burs |
| For | E-type motors |
| Handpiece Type | Low Speed |
| Classification Product Code | EFB |
| Subsequent Product Code | EGS |
| Regulation Number | 872.4200 |
| Hose Compatibility | 2/4Holes |
| Speed | 22,000-27,000 rpm |
| Handpiece Angle | Contra Angle |
| Straight Handpiece Fit | HP Dia.2.35mm Pins/Burs |
| 510(K) Number | K181691 |
| Contra angle fit | CA/RA 2.35mm Burs |
| Rated Operating Air-Pressure | 2.5 Mpa-4.0Mpa |
| Ratio | 1:1 |
| Autoclavable | 135°C |
| Means For Sterilizing | Prevacuumizing |
| Type | E-type |
| Intended Use/Discipline | Dental Laboratory, Dentistry |
| Working pressure | 0.3MPa (4-hole); 0.25MPa (2-hole) |
| Water Spray System | External Water Spray/Outer Water Spray |
| Air consumption | about 56L/mi |
| Connection | Standard E-Type Connection |
| Revolution | about 22000-27000r/min |
| Head type | Push Button |
| Low Speed | 22,000-27,000 rpm |
| Compatible Motors | - For any lab or E-type motors |
| Compatible Burs | 2.35mm Burs |
| Brand | Unbranded |
Check the listing for details. NSK Style Dental Slow/Low Speed Contra Angle Handpiece Latch 1:1 E-type. Color: Silver latch conta angle, Condition: New. Listed at 31.98 USD. Contra angle handpiece FDA for Handpiece: 510(K) Number: K181691, Regulation Number: 872.4200, Classification Product Code: EFB, Subsequent Product Code: EGS. Low Speed 22,000-27,000 rpm. We will always make every attempt possible to resolve issues if we made a mistake.