| Ice-making Cycle | 7-10 min |
|---|---|
| Water Tank Capacity | 1.1L |
| Power Source | Electric |
| Refrigerant | R600a/23g |
| MPN | VH1577US-SL |
| Completion Time | 7-10 min |
| Package Dimension | 12.8 × 10.4 × 15 Inches |
| Unit Type | Unit |
| Product Dimension | 10.3 × 8.7 × 12.7 Inches |
| Capacity | 33lbs/Day |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| Item Height | 12.7 in |
| Features | with Visible Window, Portable, Self-cleaning Function, Chewable Nugget Ice |
| Unit Quantity | 1 |
| Number of Items | 1 |
| Item Width | 8.7 in |
| Ice Capacity | 1.5 lbs. |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Item Depth | 10.3 in |
| Brand | Unbranded |
| Type | Countertop Ice Maker |
| Model | VH1577US-SL |
| Item Weight | 20.7 lbs. |
| Power | 115V/60HZ |
Check the listing for details. Nugget Ice Maker Countertop Chewable Ice Machine Automatic Self-Cleaning 33LBS. Color: Silver, Condition: New. Listed at 153.99 USD. 33LBS Nugget Ice Maker Countertop Chewable Ice Machine Automatic Self-Cleaning with Ice Scoop & Basket. ENJOY CHEWABLE NUGGET ICE: The nugget ice maker is designed to produce soft and chewy sonic ice; Unlike regular ice cubes, nugget ice is soft, crunchy, and thus gentle on your teeth; The petite size of the nugget ice makes it easy to fit in containers of various sizes and shapes, quickly cooling your beverages; The nugget ice works wonders in preserving the rich flavors of your whiskey or drinks, enhancing their overall taste experience.