| Brand | Numatics |
|---|---|
| Suitable Media | Compressed Air |
| Cylinder Type | Tie-Rod Cylinder |
| MPN | S4AL-10A1D-CAA0 |
| Cylinder Action | Double-Acting |
| Stroke Length | 10" |
| Bore Diameter | 2" |
| Country/Region of Manufacture | Canada |
| Maximum Pressure | 250 psi |
Check the listing for details. NUMATICS 2" Bore X 10" Stroke S4AL-10A1D-CAA0 Pneumatic Cylinder. Condition: New – Open box. Listed at 74.99 USD. NUMATICS S4AL-10A1D-CAA0. PNEUMATIC CYLINDER, TIE ROD STYLE. STROKE, 10". CUSHIONS ON BOTH ENDS. DOUBLE ACTING. PORTS, 3/8" NPT.