| Brand | Nurge |
|---|---|
| Type | Lap Stand, Hoop |
| Shape | Rectangular |
| Closure | Screw |
| Hoop Size | 280 mm |
| Model | No:4 - 280 mm |
| Material | Beech, Plastic |
| MPN | No:4 - 280 mm |
| Features | Adjusting Screw |
Check the listing for details. Nurge Embroidery Table Stand with Rectangular Embroidery Hoop 280 mm. Condition: Used. Listed at 49.90 USD. Nurge adjustable wooden embroidery seat stands are made from hard beechwood, fine sanded and polished for a super smooth natural wood finish. These products are the number 1 professional crafters choice for quality.