| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Radius | 16" |
| Position | Neck |
| Color | Bone |
| Custom Bundle | No |
| Material | Bone |
| MPN | 109251L |
| Hand | Left |
| Strings | 4 |
| To Fit | Bass Guitar |
| California Prop 65 Warning | This Product may contain a chemical known to the State of California to cause cancer and/or birth defects or other reproductive harm. For more info go to www.P65Warnings.ca.gov |
| Brand | Bitterroot |
| Thickness | 6mm 15/64" |
| Type | Nut |
| Height | 8.3mm 21/64" |
| Country/Region of Manufacture | Korea, Republic of |
| Width | 42.5mm 1 11/32" |
Check the listing for details. Nut Bone 4 String Bass 42mm 1 21/32" Wide Left Hand 109251L. Color: Bone, Width: 42.5mm 1 11/32", Condition: New. Listed at 10.99 USD. Nut, for Bass Guitars, Left Hand 4 String BonePre-Slotted string locations.42mm or 1 21/32" Specifications:Left HandOverall width 1 21/32" (42.5mm or 1.675")Bone nut.Pre-slotted for standard 4 string setupOverall height at string 1 - 0.327" (slightly less than 21/64" or 8.3mm)Overall height at string 4 - 0.36" (23/64" or 9.2mm)Upper radius (string) is 16"Overall Thickness is .237" (6 mm or slightly less than 15/64")Flat BottomPreslotted for .040-.105String Spread is 1.342" (34.1mm 1 11/32"Fits many Import and US models with shelf type nut.Please note, you may have to sand or adjust slotting depending upon your setup.