| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Radius | 16" |
| Position | Neck |
| Color | Bone |
| Custom Bundle | No |
| Material | Bone |
| MPN | 109231 |
| To Fit | Bass Guitar |
| California Prop 65 Warning | This Product may contain a chemical known to the State of California to cause cancer and/or birth defects or other reproductive harm. For more info go to www.P65Warnings.ca.gov |
| Brand | Bitterroot |
| Thickness | 6mm 15/64" |
| Type | Nut |
| Height | 8.8mm 11/32" |
| Country/Region of Manufacture | Korea, Republic of |
| Width | 54.2mm 2 1/8" |
Check the listing for details. Nut Bone 6 String Bass Guitar 54mm 2 1/8 RH 109231. Color: Bone, Width: 54.2mm 2 1/8", Condition: New. Listed at 9.99 USD. Nut, for 6 String Bass Guitars, Right HandNatural Bone MaterialPre-Slotted string locations.54.2mm or 2 1/8 Specifications:Right HandOverall width 2.135" (2 1/8" 54.2mm)Overall Thickness is 6mm or 0.238" (15/64")Overall Height is 8.8mm or .346" (11/32")String Spread is 1.715" (43.5mm or 1 23/32")Carved nut.Pre-slotted for standard 6 string setupOverall height at string 1 - 0..321" (21/64" or 8.1mm)Overall height at string 6 - 0.325" (21//64" or 8.2mm)Upper radius (string) is 16"Flat BottomThis product is a natural bone productPlease note, you may have to sand or adjust slotting depending upon your setup.