| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| To Fit | Bass Guitar |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Custom Bundle | No |
| Material | acetal copolymer |
| Position | Neck |
| California Prop 65 Warning | This Product may contain a chemical known to the State of California to cause cancer and/or birth defects or other reproductive harm. For more info go to www.P65Warnings.ca.gov |
| Product Type | Nuts |
| Width | 41mm 1 39/64" |
| Thickness | 4.70 mm just under 3/16" |
| Height in Middle | 8.9mm 11/32" |
| Radius | 9.5" |
| Type | Nut |
| Color | Bone |
| MPN | 108501WH |
| Brand | Bitterroot Guitars |
Check the listing for details. Nut Composite 4 String Bass 41mm 1 39/64 Radius 9.5 108501WH. Color: Bone, Width: 41mm 1 39/64", Condition: New. Listed at 10.99 USD. Nut, for Bass Guitars, 4 StringComposite materialPre-Slotted string locations.41mm or 1 39/64" (just under 1 5/8") x 0.185" deep Specifications:Overall width 1 39/64" (41mm or just under 1 5/8")Composite nut.Pre-slotted for standard 4 string setupOverall height at string 1 - 0.33" (slightly over 21/64" or 8.4mm)Overall height at string 4 - 0.327" (slightly under 21/.64" or 8.3mm)Upper radius (string) is 9.5"Overall Thickness is .185" (4.7mm or slightly less than 3/16")Flat BottomPreslotted for .045-.105String Spread is 1.224" (31mm or 1 7/32")This product is a formed acetal copolymer glass reinforced plastic molded nut.The plastic material is provides a pre-lubricated surface for smoother string action.Please note: due to the variations in guitar setups, you may need to sand or adjust this part to fit your specific guitar. There are a number of radius and bottom setups, widths and other details that vary from guitar manufacturers, if you have questions, please email us, we will try to answer your questions as to fit, we cannot guarantee fit for specific guitars, there are so many variations from year to year and model to model.You may need to adjust this product to fit your specific application.