| Shank_Length | 4.000 in |
|---|---|
| Outside_Diameter | 1.000 in |
| Inch_or_Metric | Inch |
| Material_Grade | 1045 |
| Size | 1/4 in x 4 in |
| Inside_Diameter | .500 in |
| Shank_Diameter | .250 in |
| Thread_Size | 1/4-20 |
| Thread_Pitch | 20 Threads per Inch |
| Thread_Diameter_Fraction | 1/4 in |
| Finish | Hot Dipped Galvanized |
| Material | Medium Carbon Steel |
| Type | Shoulder Pattern |
| Brand | Aztec Lifting Hardware |
| MPN | NSP144 |
Check the listing for details. Nut Eye Bolt SP 1/4 x 4 CS HDG w/ Nut (6 Pieces). Condition: New. Listed at 25.85 USD. Nut Eye Bolt, Shoulder Pattern 1/4-20 Right Hand, 4 Shaft Length, 2-1/2 Thread Length, 1045 Carbon Steel, Hot Dipped Galvanized with Nut (6 Pieces). Nut Eye Bolt SP 3/4 x 6 SS w/ Nut (1 Pieces). Nut Eye Bolt SP 1/4 x 4 SS w/ Nut (15 Pieces).