| Sold In Quantities Of | 4 (All items shipped in bulk.) |
|---|---|
| Shank_Length | 6.000 in |
| Outside_Diameter | 1.000 in |
| Inch_or_Metric | Inch |
| Material_Grade | 1045 |
| Size | 1/4 in x 6 in |
| Inside_Diameter | .500 in |
| Shank_Diameter | .250 in |
| Thread_Size | None |
| Thread_Diameter_Fraction | None |
| Finish | Self Colored |
| Material | Medium Carbon Steel |
| Type | Shoulder Pattern |
| Brand | Aztec Lifting Hardware |
| MPN | NSP14B |
Check the listing for details. Nut Eye Bolt SP 1/4 X 6 Blank, CS SC (4 Pieces). Condition: New. Listed at 26.60 USD. Nut Eye Bolt, Shoulder Pattern 1/4 x 6 Blank, 1045 Carbon Steel, Self Colored (4 Pieces). Niche Fasteners specializes in hard to find fasteners and zerk fittings. Niche Fasteners. Big Value. Lifting Eye Bolts.