| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Radius | 7 1/4" |
| Position | Neck |
| Color | bone |
| Custom Bundle | No |
| Material | Bone |
| MPN | 109292 |
| To Fit | Acoustic Electric Guitar |
| California Prop 65 Warning | This Product may contain a chemical known to the State of California to cause cancer and/or birth defects or other reproductive harm. For more info go to www.P65Warnings.ca.gov |
| Brand | Bitterroot |
| Thickness | 6.1mm 15/64" |
| Type | Nut |
| Height | 9.3mm 23/64" |
| Country/Region of Manufacture | Korea, Republic of |
| Width | 42.2mm 1 11/16" |
Check the listing for details. Nut Flat Bottom 1 21/32 42mm Bone S T 7.25 radius RH. Color: bone, Width: 42.2mm 1 11/16", Condition: New. Listed at 10.99 USD. Nut, Flat Bottom, 1 21/32", 42mm, Bone, Right HandBone ColorWidth 1.66" (42.4mm, 1 21/32")Thickness .239" (6.1mm, 15/64")Height .365" (9.3mm. 23/64")Radius 7.25"String Spread 1.347" (34.2mm, 1 11/32")Pre-Slotted string locations. Specifications:Right Hand 6 string guitar setupOverall width 1 11/16" (42.2mm)Bone.Pre-slotted for standard string setupOverall thickness is 6.1mm (.239" 15/64")Overall Height is .365" (9.3mm 23/64")Overall height at string 1 (high E) - 0.336" (slightly over 21/64" or 8.5mm)Overall height at string 6 (low E) - 0.338" (slightly over 21/64" or 8.6mm)Upper radius (string) is approximately 7 1/4"Bottom edge is flatString Spread 1.347" (1 11/32" 34.2mm)This product carved from natural bone materialPlease note: due to the variations in guitar setups, you may need to sand or adjust this part to fit your specific guitar. There are a number of radius and bottom setups, widths and other details that vary from guitar manufacturers, if you have questions, please email us, we will try to answer your questions as to fit, we cannot guarantee fit for specific guitars, there are so many variations from year to year and model to model.You may need to adjust this product to fit your specific application.This Product may contain a chemical known to the State of California to cause cancer and/or birth defects or other reproductive harm.