| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 60 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | TUSQ |
| MPN | P-GNUT-TUSQ-EPS-1 |
| Compatible Brand | Any |
| Compatible Model | Any |
| Features | None |
| Length | 1.687 in. (42.85mm) |
| Width | 0.128 in. (3.25mm) |
| Height | 0.198 in. (5.03mm) |
| E to E Spacing | 1.363 in. (34.62mm) |
| Type | Nut |
Check the listing for details. Nut, Tusq, Pre-slotted, Strat and Tele Style. Width: 0.128 in. (3.25mm), Condition: New. Listed at 12.77 USD. Product Details Nut, Tusq, Pre-slotted, Strat and Tele StyleP-GNUT-TUSQ-EPS-1Sold individually The PQ-5000-00 is a perfect option to replace and upgrade the nut in almost all Fender style electric guitars. It will work in both a flat bottom or curved bottom nut slot due to its ingenious design, just sand off the tab for a curved bottom. It is pre-slotted to make for a quick and easy install. Dimensions: Length - 1.687 in. (42.85mm) Width - 0.128 in. (3.25mm) Height - 0.198 in. (5.03mm) E to E - 1.363 in. (34.62mm) For a Tusq XL version of this nut, see P-GNUT-TUSQ-EPS-1XL. Not what you're looking for? Check out our other products in this category:Guitar Parts & Pickups -> NutsClick here to visit our ebay store's homepage.MeasurementsProduct Measurements:E to E Spacing1.363 in. (34.62mm)Height0.198 in. (5.03mm)Length1.687 in. (42.85mm)Width0.128 in. (3.25mm)Packaging Information:Packaging Dimensions1.713 in. x 0.202 in. x 0.132 in.Weight (Packaging)0.0044 lbs.About UsAbout Amplified Parts:Backed by over 30 years of experience serving the electronic hobbyist market, Amplified Parts® provides the parts you need to modify, repair, or build your own audio and musical instrument equipment, from transistor radios to vacuum tube amplifiers, guitar pedals, and modular synthesizers. Our mission is to provide our customers with high quality products from an inventory of over 12,000 unique items, and to share our expertise via our large library of tech articles and equipment build guides.Whether you are building cutting-edge equipment or restoring classic gear with historical accuracy, Amplified Parts® has what you need.We typically ship the same day if your order is placed before 12:00pm Arizona Time Monday through Friday excluding holidays.All packages are insured and we assume responsibility for the shipment until the carrier shows delivery.Click here to visit our ebay storefront.