| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Brand | Dependable Industries |
| Color | Silver |
| Number in Pack | 1 |
| Custom Bundle | No |
| Style | Traditional |
| Material | Metal |
| MPN | 82109 |
| Item Length | Less Than 10 in |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Weight | 0.25 lb |
| Item Width | Less Than 10 in |
Check the listing for details. Nutcracker & Seafood Cracker Set Includes 2 Picks Nuts & Shellfish Nut Cracker. Color: Silver, Condition: New. Listed at 6.79 USD. Dependable Industries Nutcracker and Seafood Cracker Set Includes 2 Picks Ideal for Crab, Shellfish, Lobster Scallops, Oysters Walnuts and Nuts with Shells Classic Nut Cracker Design NUT AND SEAFOOD CRACKER SET WITH PICKS: our nutcracker and pick set is made of durable metal material, thick, durable and easy to use, easy to clean,has ridges/teeth to help crack the nuts OPEN NUTS: Ideal for Walnuts and nuts with shells, includes two picks to retrieve the meat from the shell.SEAFOOD SET: When eating shell fish, like Crabs, Shellfish, Lobster Scallops, Oysters and other shelled fish, helps to crack the shell and use the picks to bring out the meatERGONOMIC DESIGN: The traditional designed nutcracker, hasn't changed in ages, same as in grandma's home. Easy to handle and hold with a grid like texture.MEASURES: 4.75 Inches long and is dishwasher safe. You will receive 1 nutcracker and 2 picks in each set Free Shipping Brand newBuy with confidence!