| Number of Items in Set | Twelve-Piece |
|---|---|
| Stove Type Compatibility | Electric, Gas, Induction |
| Shape | Round |
| MPN | RAINBOW |
| Item Length | 2 in |
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| Item Height | 2 in |
| Features | Dishwasher Safe, Easy Clean, Easy to Clean, Electric, Insulated Handle, Non-Stick, Oven-Safe, Scratch-Resistant, Transparent, With Lid |
| Unit Quantity | 12 |
| Item Width | 2 in |
| Type of Oven | Electric, Gas |
| Color | Silver |
| Item Diameter | 5 in |
| Material | Stainless Steel |
| Set Includes | Frying Pan, Lid, Saucepan, Saute Pan, Skillet/Griddle, Spatula, Steamer |
| Item Depth | 2 in |
| California Prop 65 Warning | na |
| Brand | Stahl |
| Type | Pan Set |
| Heat Resistance | 450°F |
| Model | Nutri Stahl |
| Surface Coating | Stainless Steel |
| Country of Origin | United States |
| Item Weight | 0.25 lb |
| UPC | 817788020812 |
Check the listing for details. Nutri Stahl Induction Friendly Cookware Set, Size: 12-Piece, Color: Silver. Color: Silver, Condition: New, Made in United States. Listed at 375.00 USD. Grater/ Utility Rack. Each piece, from the saucepan to the skillet, is oven-safe up to 450°F and dishwasher-friendly, combining convenience with practicality. The silver rainbow finish adds a touch of elegance to your kitchen, while the insulated handles provide safe handling.