| Brand | Kitchen |
|---|---|
| Stove Type Compatibility | Electric, Gas, Induction |
| Number of Items in Set | Eight-Piece |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Type of Oven | Induction |
| Item Diameter | 5 in |
| Material | Aluminum |
| Set Includes | Frying Pan, Lid |
| Item Length | 10 in |
| Type | Pan Set |
| Unit Type | Unit |
| Heat Resistance | 450°F |
| Model | NCCW11GL |
| Features | Easy to Clean |
| Unit Quantity | 1 |
| Country/Region of Manufacture | Unknown |
| Surface Coating | Non-Stick |
| OptiID | 45355 |
| Item Width | 8 in |
| MPN | NCCW11GL |
| UPC | 842893123493 |
Check the listing for details. Nutrichef Kitchen Cookware Set w/Elegant Lines Pattern Non-Stic NCCW11GL. Color: Silver, Condition: New. Listed at 105.99 USD. 7qt saucepan pot w/ lid, 3. 6qt dutch oven pot w/ lid, 2. 1qt cooking pot w/ lid, 11" large fry pan, 8" small fry pan, soup ladle, pasta fork, and spatula. NutriChef 14Pcs Kitchenware Pots & Pans Set-17.56lbs, High Qualified, Non Stick.