| Main Purpose | Bodybuilding, Sports and Fitness Performance, Weightlifting |
|---|---|
| Expiration Date | Approximately 2 Years |
| Ingredients | Citric Acid, Creatine Monohydrate, L-malic Acid, Natural Flavors, sucralose, Amino Acids Blend, Beet Root Powder (For Color) |
| Supply | Up to 1 Month |
| MPN | NTC-10834 |
| Gender | Unisex |
| Dosage | 1 Scoop with 6-10 oz of Water |
| Flavor | Fruit Punch |
| Active Ingredients | Creatine Monohydrate |
| Nutritional Ingredients | Creatine Monohydrate |
| Brand | Nutricost |
| Department | Men, Unisex, Women |
| Type | Creatine |
| Unit Type | oz |
| Formulation | Powder |
| Type of Diet | Bodybuilding, Vegetarian |
| Servings Per Container | 30 Servings |
| Features | Non-GMO, Gluten-Free, GMO-Free |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Unit Quantity | 13.8 |
| Serving Size | 1 Scoop (13g) |
| Supplement Purpose | Muscle Growth |
| Item Weight | 16.04 oz |
| UPC | 810139575634 |
Check the listing for details. Nutricost Creatine + Aminos 30 Servings (Fruit Punch Flavored). Condition: New. Listed at 18.98 USD. Nutricost Creatine + Aminos 30 Servings (Fruit Punch Flavored) - 5,000mg Creatine Monohydrate + 5000mg Amino BCAA Blend Per Serving. Creatine Monohydrate + Amino Acids by Nutricost. Nutricost Creatine + Aminos (Fruit Punch Flavored) combines 5,000mg creatine monohydrate with 5,000mg of an amino acid complex in each serving.