| Main Purpose | Bodybuilding, Sports and Fitness Performance, Weightlifting |
|---|---|
| Expiration Date | Approximately 2 Years |
| Ingredients | Citric Acid, Micronized Creatine Monohydrate, Sucralose, Natural Flavors, Acesulfame Potassium, Blue Spirulina (for color), Beet Root Powder (for color) |
| Supply | 2 Month and Longer |
| MPN | NTC-10673 |
| Gender | Unisex |
| Dosage | 5 g |
| Flavor | Shaq's Berry Blast |
| Active Ingredients | Creatine Monohydrate |
| Nutritional Ingredients | Creatine Monohydrate |
| Brand | Nutricost |
| Department | Men, Unisex, Women |
| Type | Creatine |
| Formulation | Powder |
| Type of Diet | Bodybuilding, Vegetarian |
| Servings Per Container | 74 Servings |
| Features | Non-GMO, Gluten-Free, GMO-Free |
| Size: | 500G |
| Serving Size | 1 Scoop (7g) |
| Country of Origin | United States |
| Supplement Purpose | Muscle Growth |
| Item Weight | 20.7 oz |
| Nutrition Facts Label | Yes |
| UPC | 810139577584 |
Check the listing for details. Nutricost Creatine Monohydrate Powder (Shaq's Berry Blast, 500 Gram) - GMO-Free. Condition: New, Made in United States. Listed at 23.98 USD. 100% Pure Creatine Monohydrate by Nutricost. Fuel your routine with the power of Nutricost micronized creatine monohydrate in the delicious Shaq’s Berry Blast flavor. With 5 grams per serving, this unbeatably simple formula fits right into your daily fitness goals — whether you’re at the gym, on the court, or staying active your own way.