| Flavor | Wild Berry |
|---|---|
| Total sugar per serving | 1g |
| Compatible Brand | Nuun |
| Serving size | 1 Tablet (5.4g) |
| Calories per serving | 15 |
| Protein per serving | 0g |
| Organic | No |
| Gluten free | Yes |
| Vegan | Yes |
| Contains electrolytes | Yes |
| Brand | Unbranded |
| Sodium per serving | 300mg |
| Type | Electrolytes |
| Formulation | Tablet |
| Total fat per serving | 0g |
| Total carbs per serving | 2g |
Check the listing for details. Nuun Sport Caffeine Hydration Tablets 8 Tubes Electrolyte. Condition: New. Listed at 155.20 USD. Box contains 8 tubes (10 tablets per tube) of Nuun Sport + Caffeine hydration tablets. Electrolyte tablets formulated to support hydration, help reduce cramping, and provide a light caffeine boost (40 mg per serving from green tea) for improved focus and performance during exercise.