| Power Source | Electric |
|---|---|
| Item Diameter | 16 in |
| Color | Black |
| MPN | 20355, 20326 |
| Material | Plastic |
| Item Depth | 4 in |
| Cooking Method | Induction |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Capacity | 12 L |
| Voltage | 120 V |
| Model | Nuwave 20353 Pro |
| Features | Baking Oven, Timer/Alarm, Power Indicator Light, Drip Tray, Dishwasher Safe, Adjustable Racks, Convection, Portable, Digital Timer, Temperature Control, Infrared Oven, Expandable, Convection Oven |
| Item Weight | 10 lbs |
Check the listing for details. NuWave 20353 Pro Infrared Oven - Black Tabletop Cooking System - Works No Manual. Color: Black, Condition: Used. Listed at 48.81 USD. NuWave 20353 Pro Infrared Oven - Black Tabletop Cooking System - Works No Manual. Condition is Used. Shipped with FedEx Ground / FedEx Home Delivery.