| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| MPN | 20602 |
| Color | Black |
| Item Depth | 3 in |
| Brand | NuWave |
| Voltage | 120 V |
| Features | Digital Timer |
| Material | Stainless Steel |
| Cooking Method | Infrared |
| Type | Infrared Oven |
| Model | 20602 |
| Item Weight | 13 lbs |
| Power | 1500 W |
Check the listing for details. NuWave 20602 Pro Plus Infrared Oven with Stainless Steel Extender Ring. Color: Black, Condition: Used. Listed at 95.00 USD. NuWave 20602 Pro Plus Infrared Oven with Stainless Steel Extender Ring. Excellent used condition, includes original cookbook. Non smoking home The NuWave Oven Pro Plus is incredibly convenient Easy-to-use power head is so intuitive that all you have to do is touch and go It uses 75% less energy than a standard oven while cooking up to 70% faster than a standard oven The Pro Plus lets you cook at any temperature between 100°F and 350°F in 1-degree increments It also features a new, shatter-resistant dome. The Extender Ring will increase the capacity of your Oven by up to 50%, allowing you to cook up to a 16-pound turkey or a 14-pound ham from frozen. The kit includes a 3-inch Extender Ring, 10-inch Non-Stick Baking Pan, and a 2-inch cooking rack. Will ship with least expensive option and will refund any shipping cost overage