| Package Dimensions LxWxH | 13.5d x 12.25w x 2.75h |
|---|---|
| Part Number | Pic Gold Renewed |
| Number of Burners | 1 |
| Power Source | Electric |
| Included Components | Pic Gold |
| Size | 12.25 in width x 13.5 in depth x 2.75 in height |
| Upc | 652185900172 |
| Product Dimensions | 13.5"d X 12.25"w X 2.75"h |
| Special Features | Induction Cooktop |
| Heating Element | Coil |
| Item Package Quantity | 1 |
| ISBN | 0652185900172 |
| Burner Type | Coil |
| Voltage | 120 V |
| Item Type Name | Pic Gold Renewed |
| Unit Quantity | 1 |
| Power Source Type | Induction |
| Special Feature | Induction Cooktop |
| Item Dimensions D X W X H | 13.5"d X 12.25"w X 2.75"h |
| Model Name | Pic Gold Renewed |
| Heating Element Type | Coil |
| Number Of Heating Elements | 1 |
| Controls Type | Push Button |
| Color | Black |
| Material | Ceramic Glass |
| Model Number | Pic Gold Renewed |
| Item Depth | 13.5 in |
| Weight | 6.49 lbs |
| Brand | Unbranded |
| EAN | 0652185900172 |
| Heating Elements | 1 |
| Power | 600 W |
| Item Weight | 6.49 lbs |
| Number of Settings/Programs | 51 |
Check the listing for details. Nuwave Gold Precision Induction Cooktop Portable Large 8” Heating Coil 12”. Color: Black, Condition: New. Listed at 116.46 USD. Gold Precision Induction Cooktop. Why Choose the Gold Precision Induction Cooktop?. Fast and efficient heating—85% to 90% energy direct to pot! Superior technology with patented insulation for even heating—no hot or cold spots.