| Manufacturer Color | Black |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| Color | Red |
| UPC | 0652185206021 |
| Material | Stainless Steel |
| Item Depth | 3 in |
| Cooking Method | Infrared |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Unit Type | Unit |
| GTIN | 0652185206021 |
| Voltage | 120 V |
| Model | NuWave Pro Plus 20613 |
| Features | Digital Timer, Temperature Control, Infrared Oven, Power Indicator Light, Drip Tray, Convection Oven, Adjustable Racks, Convection |
| Components Included | Base, Extension Ring, Rack, Pan |
| Item Weight | 13 lbs |
| Power | 1500 W |
Check the listing for details. NuWave Infrared Oven Pro Plus 20613 w/Extender Ring Kit Power Dome Open Box DVD. Color: Red, Condition: New. Listed at 125.00 USD. The NuWave Infrared Oven Pro Plus 20613 with Extender Ring Kit is a powerful electric oven that uses infrared cooking technology to evenly cook food quickly. With adjustable racks, a digital timer, and temperature control, this oven offers convenient features for any kitchen. The sleek design in black with a red accent makes it a stylish addition to any home. Complete with a rack, extension ring, pan, and base, this NuWave oven is perfect for cooking a variety of dishes with ease, with cooking book.