| Brand | NuWave |
|---|---|
| Type | Infrared Oven |
| Power Source | Electric |
| Energy Star | A+ |
| EC Range | A - G |
| Color | White |
| Voltage | 120 V |
| Model | 20631 |
| Features | Infrared |
| MPN | CP20631W, 20631 |
| Country of Origin | China |
| Power | 1500W |
Check the listing for details. NuWave Infrared Oven Pro Plus Countertop Cooking System NEW w/Extender Ring READ. Color: White, Condition: New, Made in China. Listed at 98.99 USD. The NuWave Infrared Oven Pro Plus Countertop Cooking System is a high-quality electric oven with a power source of 1500W, making it efficient for cooking. The model 20631 features infrared technology, allowing for even and consistent heat cooking.