| Power Source | Electric |
|---|---|
| Included Components | Cooktop |
| Custom Bundle | No |
| Wattage | 1500W |
| MPN | 20502 |
| Suitable For | Indoor |
| Fuel Type | Electric |
| Surface | Smooth Top |
| Control Type | Touch |
| Energy Star | Compliant |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Voltage | 120 V |
| Item Height | 2.5 in |
| Heat Zones | 1 |
| Features | Digital Display,Portable,Timer,Temperature Control |
| Item Width | 12 in |
| Number of Settings | 6 |
| Usage | Home Kitchen |
| Bundle Description | Cooktop Only |
| Color | Black |
| Dimensions | 14"D x 12"W x 2.5"H |
| Material | Ceramic |
| Item Depth | 14 in |
| Modified Item | No |
| California Prop 65 Warning | No |
| Safety Features | Auto Shut-Off,Overheat Protection |
| Number of Hobs | 1 |
| Brand | Nuwave |
| Type | Induction Cooktop |
| EAN | 0656006000000 |
| Dishwasher Safe Parts | No |
| Cord Length | 5 ft |
| Model | PIC Flex |
| Temperature Range | 100°F - 500°F |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Weight | 6 lbs |
| Power | 1500W |
Check the listing for details. Nuwave PIC FLEX Precision Induction Cooktop Portable Hot Plate Black. Color: Black, Condition: Open box. Listed at 82.78 USD. Experience efficient and precise cooking with the Nuwave PIC Flex Precision Induction Cooktop. This portable electric burner is designed for quick and even heating, making it ideal for a variety of culinary tasks.